ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Carrosserie Sodomka

Spolek přátel Carrosserie Sodomka

V roce 1995, při stém výročí založení firmy Sodomka byla založena Společnost přátel Carrosserie Sodomka. Od roku 1998 je organizace občanským sdružením, od roku 2016 potom zapsaným spolkem.


V roce 1995 si Společnost vytyčila několik základních cílů:
• propagovat jednu z nejslavnějších karosáren v Československu i v celé Evropě
• svou činností podporovat průmyslovou a kulturní tradici, která ve Vysokém Mýtě pokračuje dodnes
• zaznamenávat veškeré informace o dosud dochovaných automobilech, autobusech a jiných výrobcích, kontaktovat současné majitele a s pomocí archivních materiálů pomáhat při jejich renovacích
• udržovat kontakty mezi dosud žijícími zaměstnanci firmy
• pořádat každoroční setkání automobilů karosovaných firmou Sodomka ve Vysokém Mýtě (většinou se setkání koná nejbližší víkend kolem 7. června, tedy datum narození Josefa Sodomky ml.)

Společnost přátel Carrosserie Sodomka ve Vysokém Mýtě


Vysokomýtská karosárna vyrobila do konce roku 1948 cca 2200 vozidel – osobních karoserií bylo přibližně stejně jako autobusů, užitkových bylo podstatně méně. Dochovaných osobních automobilů je ale několikanásobně více než užitkových vozidel. Spolek přátel Carrosserie Sodomka eviduje k dnešnímu dni po celém světě více než 100 dochovaných osobních automobilů s karoserií Sodomka, dále pak jeden užitkový vůz a 7 autobusů. Více než polovina vozidel je v předrenovačních stavech či aktuálně podstupují renovace. Každoroční setkání cca 20–30 automobilů se značkou Sodomka ve Vysokém Mýtě je nepochybně možné označit za úspěch.

Historická vozidla na výjezdu z výrobního závodu


Jiří Černý, předseda