Sportovní klub kanoistiky

Společnost Iveco Czech Republic dlouhodobě podporuje také Sportovní klub kanoistiky Vysoké Mýto

Ten založilo v roce 1961 šest nadšenců, vesměs studentů, kteří o volných nedělích sjížděli okolní řeky. Byli to Stanislav Loskot, Ladislav Šťastný, Bohuslav Šumský, Slávek Fencl, Karel Jarchovský a Karel Káral. Začátky byly těžké, nebyly lodě, pádla, loděnice a také nikdo, kdo by poradil. Po bezpočtu nezdarů a koupelí se i přes velmi skromné tréninkové podmínky na Loučné podařilo partě nadšených kluků všechna tato úskalí překonat a začaly se dostavovat první úspěchy.

První velký úspěch slavila v roce 1966 dvojice Jiří Loskot – Radek Pilař ziskem titulu „Dorostenecký přeborník ČSR“, ve stejném roce získal titul „Akademický mistr ČSSR“ Stanislav Loskot. Stejný titul získal o dva roky později také Ladislav Šťastný.

Výkonnost členů klubu se neustále zvyšovala, přibývalo zkušeností a kvalitních výsledků. V průběhu let bylo zařazeno do reprezentačních družstev ČSSR, ČSFR a ČR celkem 22 vysokomýtských závodníků.

Klub se zařadil mezi nejúspěšnější v ČR a to nejen po stránce sportovní. Luděk Roleček se stal předsedou komise rozhodčích ČSK DV a od roku 2004 je místopředsedou Českého svazu kanoistiky na divoké vodě. Funkci předsedkyně komise rozhodčích zastávala také Libuše Rolečková, která se v roce 2004 stala členkou mezinárodní sjezdové komise Mezinárodní kanoistické federace ICF. Vysokomýtští mezinárodní rozhodčí rozhodovali na mnoha mistrovstvích světa i Evropy a na Olympijských hrách v Atlantě, Aténách, Sydney, Pekingu, Londýně a také na OH mládeže v Singapuru.

Závodníci klubu pravidelně získávají medaile na mistrovstvích ČR v kategoriích dospělých i mládeže. Nejúspěšnějším závodníkem klubu se stal dvojnásobný mistr světa a dvojnásobný mistr Evropy Daniel Suchánek celkovým ziskem pěti medailí z MS a 10 medailí z ME dospělých, ke kterým přidal ještě čtyři medaile z MS juniorů a tři medaile z ME juniorů.

Daniel Suchánek, MS Treignac 2022 Francie

Dvě medaile z MS dospělých má také Klára Paďourová, dvě medaile z ME má Jan Jílek. Kromě Daniela Suchánka získali medaili na MS juniorů ještě Petr Kubů (3. místo), Jan Jílek (2. místo a 3x3. místo), Klára Paďourová (2x2. místo a 3. místo).

Závodníkům klubu se dařilo i v loňském roce, kdy Daniel Suchánek přivezl z MS stříbrnou a bronzovou medaili a na ME juniorů Michaela Anna Zedníčková získala titul mistryně Evropy ke kterému přidala ještě dvě bronzové medaile. Na domácí scéně získali závodníci klubu v roce 2022 celkem 16 medailí na jejichž zisku se podílelo 12 závodníků klubu.

Sportovní klub kanoistiky má loděnici za Tyršovou veřejnou plovárnou. Členem klubu se mohou stát zájemci od věku 8 let. Přihlásit se mohou každé úterý přímo na místě od 17.00 hodin, nebo na tel. číslech 777 305 144 nebo 602 939 979.

Děkujeme firmě Iveco Czech Republic, a. s. za dlouhodobou podporu, která nám pomáhá se zajištěním podmínek pro činnost klubu, a které si velmi vážíme.